Adriaan van Dis wint NS Publieksprijs 2024
Geschreven doorLisanne Mom
Actie om literatuur te promoten: deze zomer Piet Parra-tas vol literatuur in de boekhandel
Kabinet komt belofte na: btw blijft 9% voor cultuur, media en sport
Naar zachtheid en een warm omhelzen van Adriaan van Dis (Atlas Contact) heeft de NS Publieksprijs 2024 gewonnen en is daarmee Boek van het Jaar 2024. Dat is zojuist door CPNB-directeur Eveline Aendekerk bekendgemaakt in het AVROTROS-actualiteitenprogramma EenVandaag op NPO 1. Naar zachtheid en een warm omhelzen kreeg ruim 21% van de bijna 100.000 stemmen die werden uitgebracht. De NS Publieksprijs is de bekendste boekenprijs voor volwassenen en de grootste lezersprijs van Nederland.

Adriaan van Dis won de publieksprijs eerder in 1995 voor zijn boek Indische duinen; voor zijn boeken De wandelaar (2007) en Ik kom terug (2015) was hij eerder ook genomineerd. Van Dis over de winst: “Blij ben ik. Zeer blij, dat zoveel lezers hun stem uitbrachten voor een roman die gaat over een vrouw wier stem destijds niet werd gehoord.”
De andere nominaties waren Alkibiades van Ilja Leonard Pfeijffer, Hoe overleef ik alles wat ik niemand vertel van Francine Oomen, Ik kom hier nog op terug van Rob van Essen, Luister van Sacha Bronwasser en Nirwana van Tommy Wieringa. De zes genomineerde boeken behoren tot de bestverkochte titels van het afgelopen jaar (1 juli 2023 tot 1 juli 2024).
Eveline Aendekerk, directeur CPNB, feliciteert Van Dis met zijn overwinning. Ze zegt erover: “Meesterverteller Van Dis denkt terug aan zijn ‘Ommie’, zijn bonusgrootmoeder, de hulp in de huishouding die voor de kleine Adriaan die rol op zich nam. Een roman over mensen die het niet makkelijk hadden en er op hun eigen manier toch iets van proberen te maken. Een prachtige titel die we aan de mooie lijst van inmiddels 37 Boeken van het Jaar mogen toevoegen.”
Naar zachtheid en een warm omhelzen op lezersplatform Hebban en in de Bestseller 60
Naar zachtheid en een warm omhelzen is ook populair bij de lezers van de Hebban-community waar het boek op plek 22 staat.
Sinds het verschijnen van het boek in augustus 2023 haalde de roman direct de hoogst genoten notering in de Bestseller 60 lijst op plek twee, waar het drie weken op rij bleef staan. Naar zachtheid en een warm omhelzen stond maar liefst 24 weken in deze lijst.
NS Publieksprijs-trein
Hoofdsponsor NS trapte de campagne op 18 oktober af met een speciale NS Publieksprijs-trein. In deze trein konden reizigers de schrijvers ontmoeten en met ze over de genomineerde titels in gesprek gaan om te bepalen naar wie hun stem uitging. Een overweldigend aantal enthousiaste lezers meldden zich aan om mee te reizen met de NS Publieksprijs-trein.
NS Publieksprijs
Bij de NS Publieksprijs bepaalt de lezer: lezers kunnen stemmen op één van de zes kanshebbers. De titel met de meeste stemmen wint. De zes oorspronkelijk Nederlandstalige boeken behoren tot de bestverkochte titels van het afgelopen jaar (1 juli 2023 tot 1 juli 2024). Het Nederlandse publiek kan via www.nspublieksprijs.nl stemmen op een van de kanshebbers. Stemmers maken kans op een jaar lang elke maand een boek ter waarde van € 25, een jaar lang gratis reizen met de trein en andere mooie prijzen.
Door een grootschalige stemmenmanipulatie in 2022 heeft de CPNB het reglement aangepast in nauw overleg en overeenstemming met alle uitgevers. Sindsdien is er onder andere geen vrije keuze meer, zodat de focus van de prijs nog meer ligt op de zes bestverkochte boeken. Ook moet een boek binnen het genre fictie dan wel verhalende non-fictie vallen. Bij twijfel beoordeelt een onafhankelijk comité van experts uit het boekenvak of de te nomineren boeken aan de verschillende criteria voldoen.